Без да се задълбочаваме можем да открием математиката навсякъде около нас. По програма “Твоят час” занятията по Математика и Информационни технологии дадоха възможност на учениците от 10 клас да създадат дигитални продукти представящи различни приложения на математиката.
Свирене на музикален инструмент. Свиренето на музикален инструмент помага за развиване на креативност, аналитично мислене, фина моторика, езикови и математически умения. И най-добрата новина – това може да стане независимо на каква възраст човек започне да свири на музикален инструмент.
Четене. Четенето намалява стреса, кара ни да се чувстваме по-добре и увеличава нивото на три вида интелигентността – кристализирана, флуидна и емоционална. Също така четенето помага при решаване на проблеми. Знанията, която получаваме от четенето, са като вид парченца пъзел, които са ни полезни при по-доброто сглобяване на „картинката“ и ни помагат да се ориентираме по-добре в нашето ежедневие. Четеното съдейства за откриване на модели, осъзнаване на процеси, точно тълкуване и разбиране на чувствата на другите.
Решаване на забавни математически задачи. Математиката може да е полезна не само в училище и в живота, но може да се използва и като приятна тренировка на мозъка. Решаването на математически задачи подобрява паметта, развива аналитичното мислене, разбирането на нови идеи и модели, разрешаването на проблеми и предизвикателства и то често по креативен и новаторски начин. Математиката учи да се погледне на дадена трудност и под различен ъгъл. По същия начин действа и програмирането, което развива логическото мислене.
Учене на нов език. Учените са доказали, че двуезичните хора по-лесно решават пъзели в сравнение с хората, които говорят само един език. Изучаването на нов език тренира мозъка да решава по-добре определени задачи. Също така когато човек говори поне два езика, това му изгражда умения, които му помагат да наблюдава по-добре дадена среда или дадени процеси. Много хора смятат, че може би има зависимост и между израстването в йерархията и говореното на чужди езици. Обикновено висшите мениджъри владеят чужди езици.
Спорт. Редовните спортни упражнения са много по-ефективни от тежките тренировки от време на време. Научните изследвания сочат, че когато се спортува редовно, това води до подобряване на паметта, концентрацията, разбирането, а така също самият процес на учене е по-лесен.
Отборни спортове. Учените доказват, че отборните спортове са също изключително полезни. Човек подобрява паметта си, креативността си, взема бързи решения, занимава се с няколко неща едновременно, а така също свиква да решава няколко проблема по едно и също време.
Припомняне. Всеки ученик и студент знае какво се случва преди изпит – „яко учене“ и малко след като изпитът мине, обикновено всичко се забравя. Това е така, защото никога повече не се повтаря тази информация. Тя минава през мозъка и ако не е повторена, се забравя. Точно обратното се случва при ученето на чужди езици. Граматиката и много от думите ни се налагат непрекъснато да ги ползваме. Колкото повече ги повтаряме и ползваме, толкова по-малка е вероятността да ги забравим. Използва се силата на кумулативното учене. Ако приложим този опит от ученето на чужд език и в нашето ежедневие за неща, които искаме да запомним и знаем, задължително в един момент това ще се случи. Може да се препрочитат ценни откъси от книги, записки от важни моменти при преговорите или пък да си водим дневник (а защо не и блог?), в който да описваме и да си припомняме това, което ни е привлякло вниманието.
Тренировка със забавни игри. Судоку, пъзели, гатанки, настолни и видеоигри, игри с карти – всичко е прекрасна тренировка за мозъка. Те развиват способства да гледаме на света, който ни заобикаля, по нов начин и под различен ъгъл. Това ще ни помогне да разбираме по-добре причините и последиците от дадено поведение и емоции. Хората, които обичат това хоби, са по-малко предразположени към депресия и безпокойство, а така също научават нови неща много по-бързо и помнят повече.
Медитация. Медитацията набира популярност сред амбициозните хора. Изследване показва, че можем да контролираме собствените си мозъчни вълни, а така също можем да контролираме и чувствата си. През 1992 година Далай Лама кани учения Ричард Дейвисън. Идеята е да бъдат изследвани мозъчните вълни на духовния водач по време на медитация. Целта е била да се види дали може да генерира определени мозъчни вълни по команда. Далай Лама и други монаси били помолени да медитират и да се фокусират върху състраданието. Мозъчните им вълни доказали, че те наистина се намират в състояние на дълбоко състрадание. Проучването е публикувано през 2004 г. в Proceedings of the National Academy of Sciences. Предизвиква голям интерес.
Посещаване на музеи. Изкуството също може да ни помогне да станем по-умни. Изследване показва, че има връзка между посещенията на музеи и по-високите резултати на изпитите. Учениците, които посещават музеите, имат високо ниво на критическо мислене, бързо правят връзки между различен вид информация, а така също имат и добра памет.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.