Майсторски клас по проблемно базирано обучение

На 08.11. и 29.11. 2024 г. в АЕГ „Гео Милев“, гр. Бургас, се проведе майсторски клас на тема: „Проблемно базирано обучение по предметен цикъл „Природни науки“ за развиване на трансверсални умения на учениците от прогимназиален и гимназиален етап“. Изявата е част от Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ на Министерството на образованието и науката (МОН).

Общо 18 учители от училища в гр. Бургас и областта се включиха активно в теоретичната и практическата част на на класа. Обучител бе г-жа Жечка Русинова, преподавател по химия и физика в АЕГ „Гео Милев“, която демонстрира професионализъм и ангажираност към педагогическите иновации.

Основната цел на формата беше учителите да усвоят нови методи за прилагане на проблемно базираното обучение (ПБО) като средство за развиване на трансверсални компетентности у учениците, сред които критичното мислене, работата в екип, уменията за комуникация и за решаване на проблеми. Акцент беше поставен върху интегрирането на природните науки в практически ситуации, които мотивират учениците да изследват, да анализират и да предлагат идеи.

Програмата, подготвена от г-жа Жечка Русинова, включваше:

1.Теоретична част, в която се разгледаха основните принципи на проблемно базираното обучение, ролята му в съвременното образование и връзката му с развиването на трансверсални умения.

2.Практически занятия, в които учителите работиха по конкретни казуси, съставяха планове за уроци, свързани с ПБО, и обменяха добри практики от своята работа.

Особено внимание се обърна на разработването на интердисциплинарни уроци, които съчетават химия, физика и биология и насърчават учениците да разсъждават комплексно върху научни и социални проблеми.

Форматът на майсторския клас следваше принципа „от учители – за учители“, който доказано работи ефективно за подобряване на квалификацията на педагогическите специалисти и обмена на идеи помежду им. Участниците оцениха високо възможността да черпят знания и вдъхновение от колега,  непосредствено запознат с предизвикателствата и възможностите в класната стая.

Обучението завърши с дискусия и обратна връзка, която подчерта удовлетворението на учителите от съвместните  дейности и готовността им да приложат наученото в своята работа. Майсторският клас даде заявка за бъдещи подобни инициативи – стимул за педагогическата общност в региона да интегрира иновативни методи на преподаване.

Изявата беше доказателство за ангажираността на Министерството на образованието и науката и училищата да инвестират в професионалното развитие на учителите с цел постигане на образование, което да отговаря на изискванията на съвременния динамично развиващ се свят.