За пета поредна година Английска езикова гимназия „Гео Милев“ гр. Бургас участва в Национална програма „Иновации в действие“ като неиновативно училище. През тази учебна година сключихме договор за сътрудничество и обмяна на иновации с Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“ гр. Велико Търново. Взехме активно участие по Модул 1 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“ като посетихме двете иновативни училища – ПМГ „Васил Друмев“ гр. Велико Търново и ПЧМГ гр. София.
Представяме нашите впечатления от двете посещения.
Мобилност 23.04.2024г. – 26.04.2024г. в ПМГ „Васил Друмев“ гр. Велико Търново
Темата на мобилността съгласно сключения договор бе „Иновативни практики в обучението по математика и информатика на учениците в STEM направление“.
Програмата включваше: Работна среща между екипите на ПМГ „Васил Друмев“, гр. В. Търново, Първа Частна Математическа Гимназия, гр. София, Английска езикова гимназия „Гео Милев“, гр. Бургас, Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици “Петър Богдан“, гр. Монтана, представяне на иновативни практики в образователния процес на ПМГ „Васил Друмев“, гр. Велико Търново, популяризиране на добри практики – иновативен предмет „Компютърна математика“, представяне на иновативни проекти на ученици, популяризиране на добри практики – иновативен предмет „Алгоритми и структури от данни“, мултиплициране на добрите иновации, посещения на забележителностите във Велико Търново. Наблюдавахме открити уроци по иновативни учебни предмети – компютърна математика, алгоритми и структури от данни, представяне на проекти на ученици по ИТ и иновации. Прилагане на иновативни методи в обучението по чужди езици, природни науки, информатика, ИТ и ФВС /обърната класна стая, проекто-базирано обучение и др./. Демонстрирани бяха продукти изготвени от учениците на ПМГ „Васил Друмев“, гр. В. Търново. Съвместният продукт, който трябва да бъде изготвен и представен като резултат на мобилността в сроковете на НП „Иновации в действие“ са статии, брошури, фотоалбум и обмен на презентации.
Английска езикова гимназия „Гео Милев“ участва в мобилността с двама учители – по математика и ИТ и двама ученици от девети клас с профил „Чужди езици“ и профилирана подготовка по изобразително изкуство и информационни технологии.
Учениците и колегите споделиха, че „… училището е избрано пилотно при създаване на иновативни профили свързани със софтуер и хардуер, както и разработването на програма за тях. Разгледаха приликите и разликите в нормативната база между еднакви или подобни предмети в профилирана паралелка и професионална паралелка. При популяризирането на добри практики в следващата дейност бе представен иновативен предмет „Компютърна математика“. Наблюдавахме приложно използване на Гео Гебра в урок по геометрия. В часът се включи и ученичка от АЕГ „Гео Милев“. Решението (построяване на решението) на една задача отне един учебен час. Във втората част от деня ученици представиха проекти по ИТ и иновации“.
„… присъствахме в час по „Алгоритми и структури от данни“. Класът беше разделен на групи. По време на час ученичка от АЕГ „Гео Милев“ изяви интерес и желание да се включи. Темата на часа беше „Извеждане и сортиране на данни“. Направи ми силно впечатление, че над 90 процента от учениците участваха при изпълнението на поставената задача.“
„Един от проектите бе свързан с екологията – иновативен пелет съдържащ 50% използвано кафе и 50% дървен материал. Представен беше и проект на приложение свързано с криптовалути. Ученици от икономическа паралелка представиха проект на фирма свързана с дигиталния маркетинг последван от няколко други.“
Мобилност 02.06.2024г. – 06.06.2024г. в ПЧМГ гр. София
Темата на мобилността беше „Науката в перспектива“. Предварителната програма включваше: Ученическа научна конференция „Науката – митове и реалност“ 2024 – I сесия (10. и 11. клас), ученическа научна конференция „Науката – митове и реалност“ 2024 – II сесия (8. и 9. клас), „Хранене с баланс – здраве в аванс“, състезание 6. Клас, „Зелена енергия за зелено бъдеще“, състезание 5. Клас, Кулинарно състезание „Здравословно, вкусно и красиво“ – 7. Клас, представяне на иновативни практики по човек и природа, компютърни науки и чужди езици, среща-разговор за иновативните подходи, рефлексия на проведеното посещение с учителите и учениците от гостуващите училища и разходка из гр. София – разглеждане на забележителности.
По време на първата сесия ученици от 10 и 11 клас представиха проекти на следните теми:
· „5-секундното правило за храната – мит или реалност?“;
· „Непоносимост към глутена“;
· „Цветът на ириса може да се променя след детска възраст – мит или реалност?“;
· „Светкавици“;
· „ГМО е вредно – мит или реалност?“;
· „ФизикУм“;
· „Хранителни добавки: вредни или не?“;
· „Удря ли светкавицата два пъти на едно и също място?“;
· „Използваме ли само 2% от мозъка си?“;
· „Митове за лютото“;
· „Задължително ли е ежедневното къпане и наистина ли е полезно за организма?“;
По време на първата сесия ученици от 8 и 9 клас представиха проекти на следните теми:
· „Еволюция“;
· „Ваксини“;
· „Опасна ли е атомната енергия?“;
· „Различните части на езика за различни вкусове“;
· „Вампиризъм“;
· „Електрическите автомобили са по-природосъобразни от тези с вътрешно горене – мит или реалност?“;
· „Зеленчуците на зрението“;
· „Води ли захарта до хиперактивност при децата?“;
· „Вакуум – има ли частици в него или не?“;
· „Сънят – почивка или …“;
· „Хипноза – митове и реалност“
· „Научни митове за мозъка във филмите“.
Ето как колегите описаха своите впечатления:
„… Посещението ни остави изключително доволни и вдъхновени.
Организация и приветстване
Още с пристигането ни в училището, бяхме посрещнати от учители и ученици с топлота и професионализъм. Организацията на събитието беше на високо ниво, което позволи всичко да протече гладко и безпроблемно. Впечатление ни направи и отлично подготвената програма, която включваше различни презентации и демонстрации на учениците.
Представяне
Особено сме впечатлени от представянето на учениците. Те демонстрираха високо ниво на знания и умения, както и умение да комуникират ефективно, професионално да представят своите идеи и проекти. Презентациите, които бяха свързани с различни научни теми, показаха дълбочина и оригиналност. Една от най-запомнящите се теми беше „Науката – мит или реалност?“, която предизвика много размисли и дискусии.
Училищен живот в ПЧМГ
Не можем да не отбележим и начина, по който учениците бяха облечени в техните униформи. Това допринасяше за общото усещане за ред и дисциплина в училището. Униформите не само подчертаваха принадлежността им към гимназията, но и придаваха професионален вид на събитието.
Разглеждане на забележителностите на София
След като приключихме събитието в Първа частна математическа гимназия, имахме възможността да разгледаме всички забележителности на град София. Посетихме културни и исторически обекти, които ни оставиха трайни впечатления и допълниха нашето изживяване в столицата на България.
Заключение
Посещението ни в Първа частна математическа гимназия беше изключително полезно и вдъхновяващо. Високото ниво на представените иновации и ентусиазмът на учениците ни показаха, че това училище е наистина място, където знанията и уменията се развиват по най-добрия начин. Надяваме се на бъдещи сътрудничества и посещения, които да продължат да ни обогатяват и вдъхновяват.
Учениците от АЕГ споделиха впечатленията си:
„Първият ден разглеждахме презентациите на учениците от 10/11 клас. Бяха отлично подготвени, благодарение на начина, по който представяха ни помогнаха да запомним информацията по по-лесен и интересен начин и също така доста се забавлявахме. Презентациите бяха на тема здраве и здравословно хранене. Съучениците от ПЧМГ бяха изготвили опити и примери, с които да ни визуализират резултатите от тяхната задача. За да ни убедят още повече в тяхното твърдение, бяха се допитали до другите ученици и учители и показаха резултати от проведените анкети.“
„Благодарение на това посещение до ПЧМГ ние попаднахме в съвсем различна среда където две ученички Ева и Каси ни разведоха из училището, запознаха ни с част от учениците, разказаха ни за училищното устройство и начина им на обучение. Всички ученици се отнесоха към нас много приятелски. За момент се почувствахме като част от това голямо семейство. С голямо удоволствие бихме ги посетили отново!“
Национална програма „Иновации в действие“ даде възможност и учениците, и учителите от партниращите училища, да обменят идеи, да осъществят много нови запознанства, да наблюдават добри практики и да погледнат образованието чрез „Науката в перспектива“. Удовлетворение на учители и ученици от процеса на създаване на ново съдържание, засилен интерес при индивидуално проучване по различни теми и последващото сглобяване на всички сегменти в един общ краен продукт от работата в екип. Създаване на приятна и ползотворна атмосфера за работа, което спомогна за един изключително креативен и продуктивен процес от екипната работа.
Обмяната на добри практики помага на учители и ученици да придобият нови възможности и идеи за съвместна работа. Всички учители участвали в мобилностите през изминалите три години успешно прилагат проекто-базираното обучение
Тези срещи допринасят за развитието и усъвършенстването на училищата, техните екипи и образователната система. Те популязират и мултиплицират добрите иновации в образованието за постигане на по – високи резултати, за формиране на успешни личности.